Atatürk’ün Tarihi Vergi Konuşması! Nereden Nereye

Atatürk’ün Tarihi Vergi Konuşması! Nereden Nereye

Mustafa-Kemal-Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılındaki vergi konuşması tüyleri diken diken ederken, sene 2017’deki vergi zamları nereden nereye dedirtti.

Hükümet 2018 – 2020 Orta Vadeli Programını (OVP) açıklandı. Programdan Motorlu Taşıtlar vergisine eşi benzeri görülmemiş bir şekilde %40 oranında zam geldi. Herkes bu karara tepki gösterdi. Fakat hala bir geri adım atılmış değil. Tabii bununla da kalınmadı gelir vergilerene de bir dizi zam yolda…
Zamlar halk tarafından büyük tepki çekerken Mustafa Kemal Atatürk’ün 1936 yılındaki vergi konuşması büyük bir beğeni topladı. Ulu önderin büyük alkış alan vergi konuşması, bu döneme kıyasladığımızda nereden nereye dedirtti.

İşte o tarihi konuşma:
Maliyemiz, sizleri sevindirecek biçimde olumlu ve verimli bir durum göstermektedir. Dengeli gidişe özel önem veren Büyük Meclis, her yıl gelirini fazlası ile sağlamayı başarmaktadır. Bu yıl da gelirin umulduğu gibi gerçekleşeceğine güveniyorum.

Hayatı ucuzlatmak gerektikçe, vergileri indirmek politikasını sürdüreceğiz. Tuz, şeker, çimento, hayvan vergilerinde iki yıl içinde yaptığımız cesur indirimler, her bakımdan yararlı olmuştur.

Bu yıl hem ilk ihtiyaçlardan, hem önemli güç araçlarından olan petrol ve türevleri üzerindeki vergilerden büyük oranda indirim yapmayı başarmanızı dilerim.(Alkışlar)
Bundan başka, vergi usullerinin düzeltilmesi için çözüm ve gelir yolu aranması da önemle sürdürülmelidir. İyi ilkeler ve iyi uygulamanın sevindirici sonuçlarını vatandaş, hiçbir işte vergi konusundaki kadar önemle izlemez.

Diğer yandan vatandaşın Hazineye karşı yükümlülüğünün en önemli görevi olduğunu anlatmak için yorulmamak gereklidir. Şüphe yoktur ki, özellikle devletçi ve halkçı olan bir yönetim ve ekonomi hayatında, Hazinenin gücü ve düzeni başlıca dayanaktır. Cumhuriyetin gücü de, her alanda ve milli savunma. alanında ihtiyaçlarını karşılayan hazinesinin düzenine bağlıdır. Gelecek yıllar için de Hazinenin gücünü korumak sizin en önemli göreviniz olacaktır. Milli paramızın fiilen sabit olan değeri korunacaktır. (Alkışlar)

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons