Ayşen Gruda Kimdir

Ayşen Gruda Kimdir

Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Ayşen GRUDA kimdir?

Ayşen Gruda, 1944 yılında İstanbul, Yeşilköy’de dünyaya geldi. Çocuk yaşta Ermeni komşularının taklidini yaparken yeteneği keşfedilen Gruda, Henüz lisedeyken babasını kaybetti ve okulu bırakıp çalışmaya başladı.

1962 yılında, ilkkez “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolünü canlandırdı. Tevfik Bilge‘nin turne tiyatrosunda profesyonel olarak oyunculuğa başladı.

Ayşen Gruda Kimdir

1965 yılında, Ankara Meydan Sahnesi‘nde tanıştığı tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile evlendi. Kızları Elvan doğunca bir süre tiyatroya ara veren Gruda, 1976’da boşandıktan sonra da eşinin soyadını kullanmaya devam etti.

1977 yılında usta sanatçı, 16 senelik tiyatro kariyerinin ardından televizyonda yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinin ardından “Domates Güzeli” olarak anılmaya başladı.

Gruda, “Ah evlendim Vah Evlenemedim“, “Bizim Sınıf” , “Papaz Kaçtı” , “Hisseli Harikalar Kumpanyası” , ” ve “Dün Gece Yolda Giderken Çok Tuhaf Bir Şey Oldu” adlı tiyatro oyunlarının yanı sıra “Mum Söndü” , “Deve Kulu Kabare“, “Hababam Sınıfı Müzikali” , “Yedi Kocalı Hürmüz” müzikallerinde de rol aldı.
Adile Naşit‘le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer alan sanatçı, Yeşilçam’ın unutulmaz isimleriyle birlikte onlarca filmde oynadı.

23 Ocak 2019’da saat 13:45’de tedavi gördüğü hastanede 75 yaşında Ayşen Gruda yaşamını yitirdi.

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons