Be Here Now: Andy Whitfield’ın Hikayesi

Be Here Now: Andy Whitfield’ın Hikayesi

Andy Whitfield Kimdir?

Galler doğumlu Avustralyalı model ve oyuncu. Oyunculuk kariyerine 2004’te başlayan aktörün ilk film deneyimi Cebrail oldu. Spartacus: Blood and Sand dizisindeki Spartacus rolü ile tanınmaktadır. Spartacus Blood and Sand’den önce Opening up, All Saints, The Strip, Packed to The Rafters ve Mcleod’s Daughters adlı avustralya dizilerinde oynamıştır.University of sheffield mezunu bir insaat muhendisi olan Whitfield, oyunculuğun yanı sıra modellik yapmıştır.

Spartacus Blood and Sand
Spartacus Blood and Sand

Doğum tarihi: 17 Ekim 1971, Amlwch, Birleşik Krallık
Ölüm tarihi ve yeri: 11 Eylül 2011, Sidney, Avustralya
Boy: 1,8 m
Eş: Vashti Whitfield (e. 2001–2011)
Çocuklar: Indigo Sky, Jesse Red

Spartacus Kan ve Kum

Andy Whitfield Neden Öldü?

Yetenekli aktör Andy Whitfield Spartacus: Blood and Sand dizisinin çekildiği dönemlerde 1. sezonun bitmesiyle neredeyse her gün şiddetli ağrılar çekiyordu. Oyuncuya 16 Mart 2010 tarihinde Hodgkin dışı lenfoma teşhisi konmuştur. Dizinin ikinci sezon hazırlıkları için olağan check-up’ını yaptıran oyuncunun hastalığı bu sayede ortaya çıkmıştır ve kendisi derhal Yeni Zelanda’da tedaviye alınmıştır.

LENFOMA NEDİR: Lenfoma, bağışıklık sisteminin parçalarından biri olan lenfatik sistemden köken alan kanserleri anlatan genel bir terimdir. Lenfomalar; lenf bezi kanseri olarak bilinirler ancak organlarda da lenf bezini tutmadan hastalık ortaya çıkarabilir.

Andy Whitfield kimdir

Andy, Robert ve Pat Whitfield çiftinin oğlu olarak Amlwch’de doğmuştur. 1999 yılında ise Avustralya’ya yerleşmişlerdir. Oyuncunun Laura adında bir de kızkardeşi bulunmaktadır. İlk evliliğini Terrica Smith ile 1999 yılında yapmış ve 2003 yılında boşanmışlardır. İkinci evliliğini Vashti Whitfield ile yapmış, bu evlilikten iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

Andy Whitfield and her family

Starz kanalının dizisi Spartacus: Blood and Sand’in başrol oyuncusu olan Andy Whitfield dünya çapında bir ün kazanmıştır.

Haziran 2010’da yapılan resmi açıklamada Andy Whitfield’in aldığı tedavinin olumlu sonuçlandığı, ünlü oyuncunun kanseri yendiği ve 2010 Kasım ayından itibaren Spartacus: Blood and Sand‘in 2. sezonunun çekilerek yayınlanacağı bildirilmiştir. Fakat 20 Eylül günü yapılan açıklamada Whitfield’ın kanserinin nüksettiğinden dolayı dizinin 2. sezonunda olmayacağı bildirilmiştir.

Spartacus Ben Spartacus Kan ve Kum

11.09.2011 tarihinde lenf bezi kanserinin getirdiği komplikasyonlar sonucunda Andy Whitfield, kansere karşı verdiği mücadelesinde yenik düştü. 39 yaşındaki oyuncu, Avustralya’nın Sydney kentindeki evinde yaşamını yitirdi. Üzücü haberi oyuncunun eşi Vashti Whitfield, “Güneşli bir Sydney sabahında Andy kollarımda hayata gözlerini yumdu” sözleri ile basına bildirdi. Spartacus dizisinin yönetmeni Steve DeKnight de twitter hesabından “Böyle bir kaybı anlatacak kelime bulamıyorum. Seni çok özleyeceğiz kardeşim” diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Whitfield, Spartacus: “Kan ve Kum” dizisinden ayrılışını “Böylesine sıra dışı bir projeden ve birlikte çalıştığım insanlardan ayrılmak zorunda kalmak benim için büyük bir hayal kırıklığı. Sanırım bu benim ve ailem için bir başka sıra dışı yolculuğa çıkma zamanı” sözleri ile anlatmıştı.

Be Here Now: Andy Whitfield’ın Hikayesi

Netflix’te, yaklaşık 2 saatlik bir Be Here Now: Andy Whitfield’ın Hikayesi belgeseli yayınlandı. Henüz izlemeyenler için Türkçe alt yazı ile izleyebilirsiniz ve Andy Whitfield’in yaşamını yakından görmüş olacak ve mücadelesine şahit olacaksınız. Güle Güle Spartacus…

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons