Büyük Dahi Ve Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi

Büyük Dahi Ve Ünlü Fizikçi Stephen Hawking Yaşamını Yitirdi

Stephen-Hawking-hayatını-kaybetti

Ailesinin yaptığı açıklamaya göre, ünlü fizikçi ve çağımızın en büyük dehalarından Stephen Hawking, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölüm sebebi açıklanmamış olsa da, Cambridge/İngiltere`deki evinde huzur içinde öldüğü belirtildi.

Dünyanın konuştuğu dahi Stephen Hawking, Cambridge’deki evinde sabaha karşı yaşamını yitirdi. Çocukları Lucy, Timothy ve Robert, babalarının öldüğünü bildiren yazılı açıklamalarında “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” ifadelerine yer verdi.

Einstein’den sonraki en büyük dahi

Einstein’den-sonraki-en-büyük-dahi

Hawking, Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak kabul ediliyordu.

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking ölümü öncesinde BBC’ye verdiği röportajda 75 yaşına kadar yaşayacağını hiç düşünmediğini, birikimini hâlâ yansıtabildiği için kendisini şanslı hissettiğini söylemişti.

21 yaşında ALS hastalığına yakalanmıştı

21-yaşında-ALS-hastalığına-yakalanmıştı

Hawking, 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalanmıştı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti. Ünlü fizikçi, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu.

Hastalık teşhisinden sonra iki ya da üç yıl içinde hayatını kaybedeceği söylenmişti. Ancak Hawking, tam 54 yıl daha çalışmaya devam etti ve bilimsel makaleler ortaya koydu.

Dünyayı değiştiren bilim insanı

Dünyayı-değiştiren-bilim-insanı

Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawkingkuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı geniş kapsamlı çalışmalarla tanınıyordu.

Kitapları 40 dile çevrildi. Evrenle ilgili teorik bilgileri, kendi maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarınıgeliştirecek kadar çok sattı.

Hawking’in hayatı, 2015 yılında gösterime giren “Her Şeyin Teorisi” adlı filme de konu olmuştu.

Stephen Hawking yaşamı

Stephen-Hawking-yaşamı

Stephen William Hawking, 8 Ocak 1942 tarihinde Oxford-İngiltere’de doğdu. 8 yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’nın kuzeyinde bulunan St. Albans’a taşındı. 11 yaşına bastığında ise St. Albans Okulu’na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji’ne gitti.

Hawking, babası tıp okuması konusunda ısrar etse de matematik eğitimi almak istedi. Ancak okuduğu kolejde matematik bölümü yoktu. Bu yüzden fizik bölümüne kaydoldu. 3 yıl sonra doğal bilimler alanında onur derecesi aldı.

Stephen Hawking, evreni yöneten temel yasalar üzerine yoğunlaştı. Roger Penrose ile Einstein’ın “görelilik teorisi”nin genelde mekân ve zamanı ima ettiğini, Big Bang’te bir başlangıç olsa da kara deliklerin evrene son vereceğini savundu. 1982 senesinde CBE ödülüne layık görüldü. Bunun yanında yaşamı

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons