Chadwick Boseman kimdir? Chadwick Boseman kaç yaşında, hangi hastalıktan öldü?

Chadwick Boseman kimdir? Chadwick Boseman kaç yaşında, hangi hastalıktan öldü?

Chadwick Boseman’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 41 yaşındaki ünlü oyuncunun hayatını kaybettiği duyuruldu. Kanser tedavisi gören Boseman, kolon kanseri sebebiyle hayatını kaybetti.

CHADWICK BOSEMAN KİMDİR?

Boseman Güney Carolina’da, her ikisi de Afrikalı Amerikalı olan Carolyn-Leroy Boseman’nın çocuğu olarak doğup büyüdü.

Boseman’a göre, yaptırdığı DNA testinde atalarının Sierra Leone’den Krio, Nijerya’dan Yoruba ve Sierra Leone’den Limba insanları olduğunu göstermiştir. Annesi bir hemşireydi ve babası bir tekstil fabrikasında çalışarak döşemecilik işini yönetiyordu.

Chadwick Boseman 1995 yılında T. L. Hanna Lisesi’nden mezun oldu. İlk yılında ilk oyunu Crossroads’u yazdı ve bir sınıf arkadaşı vurularak öldürüldükten sonra okulda bu oyununu sahneledi. Boseman, Washington D.C.’deki Howard Üniversitesi’ne gitti ve 2000 yılında yönetmenlik dalında Güzel Sanatlar Lisansı ile mezun oldu.

Chadwick Boseman kimdir Chadwick Boseman kaç yaşında, hangi hastalıktan öldü1

LONDRA’DA EĞİTİM ALDI

Öğretmenlerinden biri akıl hocası olan Phylicia Rashad’dı. Boseman ve bazı sınıf arkadaşlarının kabul edildikleri Londra’daki İngiliz Amerikan Drama Akademisi Oxford Yaz Ortası Programına katılabilmeleri için fon toplamaya yardımcı oldu. Boseman yazmak ve yönetmek istedi ve başlangıçta aktörlerle nasıl ilişki kuracağını öğrenmek için oyunculuk eğitimi almaya başladı. ABD’ye döndükten sonra New York’un Dijital Film Akademisi’nden mezun oldu. Kariyerinin başlangıcında Brooklyn’de yaşadı. Boseman, New York Harlem’deki Siyah Kültür Araştırma Merkezi’nde bulunan Schomburg Junior Scholars Programında drama eğitmeni olarak çalıştı.

Chadwick Boseman öldü

BLACK PANTHER ROLÜ İÇİN DUA ETMİŞ

2008 yılında oyunculuk kariyeri için Los Angeles’a taşındı. Boseman bir Hıristiyan olarak yetiştirildi ve vaftiz edildi. Boseman bir kilise korosu ve gençlik grubunun bir parçasıydı ve eski papazı hala inancını koruduğunu söyledi. Boseman, Marvel Sinematik Evreni’nde karakter olarak kullanılmadan önce Kara Panter olmak için dua ettiğini belirtti.

Boseman bir vejetaryendi. Dört yıl boyunca kalın bağırsak kanseri tedavisi gören Boseman, 28 Ağustos 2020’de öldü

Yorum
Paylaş

Related Articles

1 Comment

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons