NASA’nın uzay aracı InSight Mars’a iniş yaptı

NASA’nın uzay aracı  InSight Mars’a iniş yaptı

NASA’NIN UZAY ARACI InSight MARS ÜZERİNDE! NASA, en yeni Mars aracı olan InSight Mars‘ın yüzeyine sorunsuz inerek,  26 Kasım’da tarih yazdı, Bu Kızıl Gezegenin çekirdeğini daha önce hiç olmadığı gibi incelemek için Elysium Planitia Mars’ın düz yüzeyine iniş yaptı. Bir vinç, ısı sondası ve sismometre ile donatılmış InSight, Mars depremlerini ve Mars‘ın diğer merak edilenleri anlamak için derinlere bakacaktır. Aşağıdaki görevin tamamına bir göz atalım.

InSight Açıklandı | Açılış Fotoğrafları | Mars’ta ne var? | En İyi Mars İnişleri

InSight, 26 Kasım 2018’de saat 11: 52: 59’da Mars’ta (2:52:59 ET) karaya indi. Giriş, iniş ve iniş (EDL) fazı, uzay aracının Mars atmosferine ulaştığında, yüzeyden yaklaşık 80 mil (yaklaşık 128 kilometre) uzandığında başladı ve altı dakika sonra Mars yüzeyinde karaya oturdu ve güvenli bir şekilde sona erdi.

InSight için, bu aşamada NASA‘nın Phoenix Mars Lander gibi NASA Mars misyonlarından devralınan teknolojilerin bir kombinasyonu vardı. Bu iniş sistemi, ikiz fenerler veya Mars Bilim Laboratuarı tarafından kullanılan skycrane için kullanılan hava yastıklarından daha az ağırlığa sahipti. Yağsız iniş donanımı InSight’ın, Mars yüzeyindeki toplam fırlatma kütlesine daha yüksek oranda bilim enstrümanları yerleştirmesine yardımcı oldu.

Yine de, Phoenix ile kıyaslandığında InSight‘ın inişi dört ek zorluk getirdi:
InSight, atmosfere daha düşük bir hızda girdi – saatte 12.300 mil (saniyede 5.5 kilometre) ve saatte 12.500 mil (saniyede 5,6 kilometre).
InSight atmosfere daha fazla kütleye sahipti – yaklaşık 1.340 pound (608 kilogram) ve 1.226 kilo (573 kilogram).
InSight, Phoenix’ten yaklaşık 1.500 feet daha yüksek bir yüksekliğe inmişti, bu yüzden yavaşlama için kullanmak için daha az atmosfer vardı.
InSight, Mars’taki kuzey yarımküre sonbaharında, bazı önceki yıllarda toz fırtınalarının küresel oranlara ulaştığı biliniyordu.
InSight‘ın giriş, iniş ve iniş sistemindeki değişikliklerin bir kısmı, Phoenix tarafından kullanılanla karşılaştırılmıştır:
InSight, kısmen bir toz fırtınası ile kumlanma olasılığını ele almak için daha kalın bir ısı kalkanı kullanmıştır.
InSight’ın paraşüt süspansiyon hatları daha güçlü malzeme kullanmıştır.

insight Mars'ta araştırmalara başladı
Giriş, iniş ve iniş sırası üç parçaya ayrılıyor:

Giriş – Uzay aracı Mars atmosferi boyunca yüzeye doğru iniş sırasında küçük roketler tarafından kontrol edildi.

Paraşüt İniş – InSight uzay aracı büyük bir paraşüt kullanarak yavaşladı, ısı kalkanını fırlattı ve üç şok emici bacağı uzattı.
Güçlendirilmiş İniş – Arazi arka kapağından ve paraşütünden ayrıldıktan sonra, inişteki 12 iniş motoru ateş etmeye başladı ve yerleşik rehberlik yazılımı uzay aracını konma noktasına kadar yavaşlattı.

 

 

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons