NIKE’IN KENDINI BAĞLAYAN, GELECEĞIN UYGULAMA KONTROLLÜ SPOR AYAKKABISI

NIKE’IN KENDINI BAĞLAYAN, GELECEĞIN UYGULAMA KONTROLLÜ SPOR AYAKKABISI

Nike’nin yeni kendine güvenen, Bluetooth özellikli spor ayakkabı olan Adapt BB

Adapt BB – BB “basketbol” anlamına gelir – Nike’ın yıllarca süren hayalini kullanan ve kullanıcının ayaklarına adapte olan otomatik bağcıklı bir akıllı ayakkabı yaratır. Şirket temel olarak ayakkabı değiştirmek ve elbette daha fazla ayakkabı satmak istiyor.

Hayal edin: bir basketbol maçı sırasında ayaklarınız şişiyor, çünkü sahada ileri geri koşuyordunuz ve spor ayakkabılarınız tansiyonunuzu algılıyor. Bağcıklarıma uzanıp bağları açmak yerine ayakkabılar otomatik olarak gevşer. Bir daha asla bağcıklarınızla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız, çünkü ayakkabılarınız ne yapmak istediğinizi zaten biliyor.

Vücudunun Doğal bir Parçası Gibi

“Bu, vücudunuz için çok sinerjistik hale geldiği daha geniş bir vizyon ya da en büyük hayal. Nike Innovation’ın başkan yardımcısı ve reklam yönetmeni Eric Avar, sadece neredeyse ne düşündüğünüzü biliyor. “Vücudunun doğal bir uzantısı.”

Bu hayali, her şeyi bilen ayakkabı henüz mevcut değil. Bunun yerine, Adapt BB, bu rüya ürünü yolculuğundaki bir sonraki adımı temsil eder. Kendini bağlayan teknolojiyi daha fazla insanın kullanımına sunacak ve onları uygulama kontrollü ayakkabı fikrine alıştıracak ayakkabı.

Adapt BB, bir çift spor ayakkabısı, elbette, ama onlar da birbirine bağlı teknolojiye sahipler, yani Nike popüler ve akıllı bir ayakkabı hattı yapma hedefini çekerse, ayakkabılarımıza farklı şekilde bakmak zorunda kalacağız. daha önce hiç olmadığı kadar. Onları kablosuz olarak şarj edeceğiz, arkadaşlarının telefon uygulamalarını güncelleyeceğiz ve iPhone’larımızla yapmaya başladığımız gibi pillerini değiştireceğiz. Bu insanlara sormak çok şey ve Nike’ın başarması gereken her şey bile değil. Ayakkabılarla ilgili düşüncelerimizi temelden değiştirmenin ötesinde, şirketin e-atık ve teknoloji bozunması gibi yeni sorumluluklar ve zorluklarla yüzleşmesi gerekiyor. Adapt BB, Nike için büyük bir bahis, ancak şirket müşterilerin ne satıyorlarsa oraya gideceğinden emin görünüyor. (Adidas’ı tercih etmedikleri sürece.)

 

Ayakkabıların beni hareket ettireceğine söz verdim. Nike, onları giymenin bir televizyonu ilk kez denemek gibi olacağını söylüyor. Hayatım boyunca uzaktan kumandalarla büyüdüm.

Basketbol ayakkabısı kıdemli ürün direktörü Dustin Tolliver, “Kanalı değiştirmek için kanaldan ne zaman çıkmanız gerektiğini hatırlayabilecek yaştayım” diyor.

BB’nin selefi olan HyperAdapt 1.0’ı uyarlamak , 2016’da 720 dolarlık sınırlı bir çalışma olarak kabul edildi. Bu ilk dolaşma daha hantaldı. Aynı yıl, Nike , tıpkı Gelecek Bölüm II’deki gibi, 89 çift yüksek-üst uyarlamalı Mag ürün sattı.. Bu spor ayakkabılar daha çok bir yenilikti ve kesinlikle büyük bir tüketici pazarı için yapılmamıştı. Adapt BB tamamen yeni bir şey. Bağcık bağına benzeyen her şeyden vazgeçerler ve Bluetooth bağlantısıyla birlikte gelirler, böylece kullanıcılar ayakkabılarını telefonlarından sıkarak gevşetebilirler. Sıkma modunda spor ayakkabıların yaydığı rengi bile seçebilirler. Adapt BB, Raptors’a karşı oynadığı sırada hem Jayson Tatum’da hem de Spurs’a karşı oynadığında Luka Dončić’te NBA mahkemesinde ilk kez karşılaşacak. Her iki oyun da 16 Ocak’ta.

Ayakkabılar bugün ön sipariş için hazır olacak ve resmi olarak 17 Şubat’ta Nike mağazalarında, çevrimiçi olarak ve SNKRS uygulaması aracılığıyla 350 $ karşılığında satışa sunulacak.

Adapt BB ve HyperAdapt 1.0

Nike daha önce bağlanmış ayakkabılar inşa etti – Nike + iPod ve Nike + Training‘i hatırladın mı? – ama şirket uyarlanabilir bir şeye uyum sağlama konusunda ciddi. Nike’ın uyarlanmış uygun teknolojinin, katlanmış ürün soyuyla veri tabanlı bir platform olmasını istediği izlenimini edindim. Akıllı telefonlarla ne kadar geldiğimizi görmek için orijinal iPhone’a baktığımızda, orijinal adaptif ayakkabılara bakacağız ve daha önce dantel kullandığımız gerçeğine hayran kalacağız.

Bu yeni ayakkabılar “akıllı” ama en açık şekilde değil. Şu anda basamakları veya aktivite seviyelerini takip etmiyorlar. Sadece bir uygulamanın dokunuşunda veya birileri ayaklarını içine soktuğunda sıkılır ve gevşetilir.

“Yapmak istediğimiz şey, tüketicilerin ilk önce sorun olarak istediklerini bildiğimiz bir şeyi çözmekti; çünkü adım sayma ve etkinlik takibi gibi şeylere bunu eklemek için kolay şeyler gibi bakıyoruz, ancak dışarı çıkıp satın almanızın nedeni bu değil. Ayakkabı, ”diyor Nike’daki Akıllı Sistem Mühendisliği kıdemli direktörü Jordan Rice.

ETKINLIK TAKIBI AYAKKABI SATMAZ

Muhtemelen haklıdır. Tabii, bir şeyi daha az giyip şarj edebilseydim çok iyi olurdu, ama insanlar Apple Saatlerini ve Fitbitlerini severler. Hemen bir ayakkabının izini sürmelerine gerek yok. Adapt BB, HyperAdapt 1.0‘dan belirgin bir şekilde farklı görünmekle birlikte, daha büyük yenilik, Nike’ın “Bağcık motor” dediği şeyle ilgiliydi. Ayakkabının akıllı olmasını sağlamak için gereken her bileşen, bir mikrodenetleyici, 505mAh pil, jiroskop, ivmeölçer: , Bluetooth modülü, motor, ışık, basınç sensörü, kapasitif dokunmatik sensör, sıcaklık sensörü ve kablosuz şarj bobini. Bir akıllı telefonda bulduğunuz tüm teknolojiler bu ayakkabının içine yerleştirilmiştir; Nike, adımları saymaya veya zindeliği izlemeye başlamak için uygulamayı kolayca güncelleyebilir.

Nike Bağcık Motoru
Nike Bağcık Motoru
Nike Kablosuz şarj pedi.jpg
Nike Kablosuz şarj pedi

Uygulama, kullanıcıları her bir ayakkabının telefonuna yakın tutmayı içeren eşleştirme işleminde yürür. Bu süreç demo sırasında birkaç kez başarısız oldu. Spor ayakkabılarının her birinde, Rice’ın tek bir şarjla 10 ila 14 gün dayanması gerektiğini söyleyen bir pili var ve gevşetmek için her zaman yeterli miktarda meyve suyu biriktirecekler, bu da ayaklarınızın asla sıkışıp kalmayacağı anlamına geliyor. Ayakkabılar, Rice’in “Qi benzeri” olduğunu, ancak Qi olmadığını söylediği yeni bir altlıkta kablosuz olarak şarj olur. Her bir ayakkabının içinde bir bobin vardır ve şarj etmek için ayakkabının, mat bir USB-C portuna sahip belirli bir bölgeye yerleştirilmesi gerekir. Paspaslar başlangıçta tek tek satılmaz ve bunun yerine ayakkabılarla birlikte gönderilir. Her çift bir paspas, USB-C kablosu ve prize sahiptir.

Evet, Adapt BB kullanıcıları dolaşacak, ısı üretecek ve 2016’nın Samsung Galaxy Note 7′sini tanıyan herkese tanıtabilecek lityum iyon pillerin üzerine atlayacaklar durum gergin. Yine de Nike, altı kiloluk 200 kiloluk bir basketbolcu ağırlığının altında kalmamalarını sağlamak için ayakkabıları testlerden “saat ve saatlerce” geçirdiğini söylüyor. Rice, testin iki bölümden oluştuğunu söylüyor: gerçek dünya, sporcuların bir kısmı ve binlerce etki ve dürtü döngüsü içeren bir laboratuvar testi. Darbe testi, kapatılmış olan dantel motorunun içine su akıtmaya çalıştı. Ayakkabılar su geçirmezdir, bu nedenle yağmurlu bir günde veya bir yağmur fırtınasından sonra New York metroları hakkında şüphelerim olsa da) yağmurlu bir günde veya herhangi bir nem ortamında dışarıda giymek için güvenlidir. Gerçek dünya testi, “NCAA sporcuları, yarı profesyonel sporcular, yurtdışında profesyonel olarak oynayan ve yaz için eve gelen sporcular” gibi çeşitli sporculardan oluşuyordu.

Sıkma teknolojisi, bir makara olarak işlev gören, motora giren tek bir kablo halkasına dayanır. Pabuç sıkıldığında, kablo motorun etrafına sarılır. Kullanıcılar ısınma veya oyun için ideal olarak uygulamadaki üç ön ayarı özelleştirebilirler. Bu ön ayarlara uygulamadan erişebilirler ya da sıkıdan gevşetmek için ayakkabının yanındaki düğmeyi basılı tutabilirler. Ayrıca, uygulamadan veya bu düğmeleri kullanarak daha hassas ayarlamalar yapabilirler. Pabuç, en son gerginlik ayarını hatırlayacaktır ve tekrar takıldığında varsayılan ayar olacaktır.

Bağcık kablosu.
Bağcık kablosu.

Bu Bağcık motorunun önemini abartmıyorum; önemli bir yükseltme. HyperAdapt 1.0, kolayca seri üretilemeyen karışık, dolaşık bir karmaşaydı . Bununla birlikte, bu modüler bileşenle, Nike ayakkabı mahfazasını pompalayabilir, bağcık motorunu içine sokabilir ve tamamen bağlı bir ayakkabı oluşturabilir. Bu bağcık motoru, ayakkabının tasarımından bağımsız olarak, onu barındıracak kadar büyük herhangi bir ayakkabının içine girebilir. Adapt BB‘yi geniş çapta erişilebilir ve kolayca tamir ettirmek çok önemlidir.

Ama şu anda, mükemmel değil. Ayakkabıların tamamen ayaklarınız içindeyken sıkılaştırılması gerekiyordu, ama ne zaman giysem yanlış zamanlarda tetiklediler. Muhtemelen, Nike kullanıcıdan veri aldığı için bu zamanla gelişecektir.

Uygun olduğu kadar, bir oyuncak pençe makinesi hayal edin, ancak pençe baş aşağı ve ayakkabınızın içine çevrilerek size kapanıyor. Ayakkabı sıkıldığında hissettiğim his bu – neredeyse bir robot bana sarılıyormuş gibi. Nike kampüs ziyaretim sırasında giydiğim Jordans’lara kıyasla yeterince rahat ve sıkıydılar. Onları normal bir günde ayarlamayı hayal bile edemiyorum, ancak ayakkabıları sıkı tutmaya alışınca bir kez gevşek elbiselere geri dönersiniz. Onları bağlamak zorunda da bir serseri.

Adapt BB uygulaması
Adapt BB uygulaması
Uygun ön ayarlar
Uygun ön ayarlar
Bir çift aydınlatma renk seçenekleri
Bir çift aydınlatma renk seçenekleri

Bu, Adapt BB’nin, Verge’in’in yapımcısı Vjeran Paviç, onlara ne zaman uygun olamayacağını keşfetti. Geniş ayakları var. Daha küçük ayaklarım var ya da en azından kadınlar için ortalamalar ve hala onlara girmek için zor zamanlar geçirdim. Üstteki mandal yukarı çekmek için kritik öneme sahip, ancak gerçekten onları yanmak zorunda kaldım. Boyutlara gelince, Nike, sahip oldukları tek kadın yedili çiftini denememe izin verdi, ticari olarak bulunmayan bir renkte orijinal bir prototip. Ayakkabılar sadece erkek bedenlerinde, 7-15 beden boyunda çıkarılacak ve yarım beden bedenleri de 14 beden olacak. Bu en küçük beden bir kadın 8,5 demektir. WNBA, ligdeki en küçük kadın bedeninin bir erkek 6.5 olduğunu söyledi, bu yüzden her profesyonel basketbol oyuncusu bile bunları giyemez. Nike, gelecekte bu teknolojiyi daha küçük boyutlara getireceğini söyledi.

Şimdi, Nike nasıl ayakkabı yapılacağını biliyor ama bir gadget oluşturmak yeni süreçler gerektiriyor. Ayakkabıların rafta oturması uzun sürebilir, ancak içindeki piller düşebilir. (Rice, ayakkabıların teknolojiden önce yıpranacağına emin, ancak 10 yıl boyunca çekmecede oturan eski Zune’um artık açılmıyor, çünkü kullanmayı bırakıp bataryası bozuldu.) koleksiyonerler rafta tutuyorsa bu ayakkabılar için. Yine de bu uzun vadeli bir sorun ve Rice, modüler bileşenin özellikle değiştirilebilir olması için tasarlandığını söylüyor. Birinin onarılması gerekiyorsa veya bir motor ölürse, kullanıcılar ayakkabıları tekrar Nike’a gönderebilir ve ekip o bağcık motorunu çekip yenisini ekleyebilir.

Nike Akıllı Ayakkabı Bağcık Mekanizması
Nike Akıllı Ayakkabı Bağcık Mekanizması

Yaratıcı kavramların başkan yardımcısı Tinker Hatfield, “Bir tür tarama yapmalı, sonra da yürümeli ve sonra koşmalıyız” diyor. “Sürünmeyi geçtik. Konuşmak için yürüyoruz. Dolayısıyla bizim için bir sonraki aşama bu teknolojiyi geliştirmek olacaktır. ”

Yorum
Paylaş

Related Articles

1 Comment

Avarage Rating:
  • 0 / 10
  • Teknoloji tutkunu , 12 Şubat 2019 @ 15:06

    Tam bana göre çok beğendim :O

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons