RTÜK kararı sonrasında Netflix, tartışılan çocuk filmini kaldırdı

RTÜK kararı sonrasında Netflix, tartışılan çocuk filmini kaldırdı

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, Cuties filmi üzerinden RTÜK’ün verdiği kararı uyguladı ve tartışılan çocuk filmini kaldırdı.

Çocuk istismarı sahneleri barındıran Netflix’in skandal dizi filmi ‘Cuties‘ hakkında önemli bir gelişme yaşandı. RTÜK‘ün geçtiğimiz hafta kaldırılması hakkında uyarıda bulunduğu Türkçe adıyla ‘Minnoşlar‘ dizi filmi bugün itibarıyla Netflix Türkiye kataloğundan kaldırıldı.

Uzman raporundaki “çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği” değerlendirmesi üzerine RTÜK, bahse konu yapımla Netflix‘in, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “Yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiğine, bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar vermişti.

Netflix Cuties (Minnoşlar) dizi filmini kaldırdı

DİZİ HAKKINDA

Netflix‘te 9 Eylül tarihinde yayınlanması planlanan “Cuties” filmi, 11 yaşındaki Amy isimli çocuğun dansçı olması macerasını anlatıyor. 96 dakikalık filmin yönetmeni Maimouna Doucoure, 2020 Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması Drama dalında En İyi Yönetmelik ödülünü kazandı.

 

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons