Space Odyssey ilk 8K TV kanalını başlattı

Space Odyssey ilk 8K TV kanalını başlattı

Stanley Kubrick’in 2001: Space Odyssey, dünyanın ilk süper yüksek çözünürlüklü 8K televizyon kanalını Cumartesi günü başlattı.

Japon yayın kuruluşu NHK, Warner Bros‘in yeni kanalı için 8K’daki orijinal film negatiflerini taramasını istediğini söyledi.

Süper yüksek çözünürlüklü 8K resimler HD TV’nin 16 kat çözünürlüğünü sunuyor.

Bununla birlikte, az sayıda kişi şu anda yayınları almak için gerekli televizyon veya ekipmana sahip.

 

Süper hi-vizyon

NHK, 1995’ten bu yana süper-vizyon olarak adlandırdığı 8K‘yi geliştirdiğini söylüyor.

Gelişmiş görüntü çözünürlüğünün yanı sıra, yayınlar, etkileyici çevresel ses deneyimleri için 24 kanal ses içerebilir.

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarını ve Paralimpik Oyunları yeni formatı kullanarak yayınlamayı umuyor.

Samsung ve LG dahil olmak üzere televizyon üreticileri 8K özellikli televizyon setlerini duyurdular, ancak yaygın olarak kabul edilmek için hala pahalıya mal oluyorlar.

NHK‘nın yeni kanalı BS8K, günde yaklaşık 12 saat program yayınlayacak.

Yerel saatle (00:00 GMT) ilk program, kanalda gelecekteki gösterileri vurgulayan bir bilgi yayınıydı.

Kanal ayrıca İtalya’dan “Roma’nın yanı sıra yemek, kültür ve tarihin popüler turistik mekanlarını” sergilemek için canlı yayın yaptı.

Space Odyssey

Space Odyssey ilk 8K TV kanalını başlattı

NHK, yayıncılığını 2001’de yayınlamaya karar verdiğini belirtti: İzleyicilerin “film tarihinin şaheseri” nin tadını çıkarabilmeleri için A Space Odyssey’i 8K olarak yayınladı.

Her ne kadar pek çok film 35 mm filmde çekilmiş olsa da, 2001: 65mm filmde A Space Odyssey çekildi, o zamanki en yüksek kalite.

Warner Bros, orijinal film negatiflerini tarayabilmiş, çizikleri onarabilmiş ve “orijinalin gücü ve güzelliğini” yakalayan filmin 8K versiyonunu sunabilmiştir.

“Yönetmen Stanley Kubrick‘in zarif görüntülerde dile getirdiği detaylara dikkat çekerek, birçok ünlü sahne daha da canlı hale geliyor. “NHK bir açıklamada söyledi.

Mart ayında, kanal, 65mm filmde çekilen Audrey Hepburn’u canlandıran My Fair Lady’ı yayınlayacak.

Yeni bir strateji

Japon elektronik üreticisi Sharp, ilk 8K televizyonunu 2015 yılında satmaya başladı. Piyasaya çıkışında 133.000 $ (104.000 £). Şu anda, bir Samsung 8K televizyon satın almak için yaklaşık 15.000 $ (£ 11,700) maliyeti var.

Görüntüleyenler ayrıca 8K özellikli bir uydu alıcısına da ihtiyaç duyacaklar. Sharp 250.000 Yen (1.750 TL; 2.200 $) maliyeti olan bir ürün üretiyor. Resimleri bir Sharp TV setine ve ses için başka bir kabloya dönüştürmek için dört HDMI kablosu gerekir.

8K televizyon ve alıcılar henüz pek çok kişide olmadığından, NHK, Japonya’nın çevresindeki mekanlarda ekipman sergiliyor.

Canlı etkinliklerin insanları ayarlamaya teşvik edeceğini umuyor, ancak programları düzenli olarak tekrar edecekler.

“8K şu anda yayın sırasında izlemeye dayanıyor” diye bir açıklamada bulundu. “Yeniden yayın yoluyla izlenme şansını artırmayı planlıyoruz.”

BBC’ye, Hi-Fi teknoloji haber sitesi başkanı Joe Cox, “İçerik, yeni bir TV teknolojisinin çıkması için her zaman çok önemliydi”.

Dünyanın ilk 8K TV kanalının lansmanı, sadece Japonya’da olsa bile harika bir haber. Ancak gerçekçi bir şekilde, kitle pazarının benimsenmesi için hala uzun bir zaman var.

“Amazon ve Netflix’in bu sene ilk kez 4K’ya başkanlık etmesine rağmen, BBC yalnızca deneme aşamasında ve diğerleri hala HD yayınlamak için mücadele ediyor, dolayısıyla 8K İngiltere’de bir pipedream olarak kaldı.

“Ancak, 8K çözünürlüklü ekranları önerebilen TV markaları ile 4K ve hatta HD resimlerin iyileştirilmesi, içeriğin çok hızlı gelmesine rağmen 2019’da 8K TV’nin daha fazla görünmesini bekliyor.”

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons