VW Minibüs: Sadece Bir Taşıt Değil, Bir Yaşam Biçimi

VW Minibüs: Sadece Bir Taşıt Değil, Bir Yaşam Biçimi

VW-minibüs-bir-yaşam-biçimidir

Volkswagen Transporter’ın ilk taslağı 70 yıl önce ortaya çıktı ve tarih yazdı. Bazen protesto aracı, bazen tatil aracı bazen de tekerlekli ev oldu. Volkswagen minibüs bugün ‘kült’ araç haline geldi.

İlk jenerasyon – 1950’de başladı
İlk nesil VW Transporter’ı diğerlerinden ayıran özellik, bölünmüş ön camı oldu. Parçalarının yüzde 80’i Beetle üretim hattından geldi. Hatta motoru (24,5 beygir gücünde!) ünlü ‘halk arabası’ VW ‘kaplumbağa’dan ödünç alındı.

VW-Transporter

Ne ayrıntılar!
Bu modelin çatı pencereleri, katlanan bir sunroof’u ve bir sıra açılan yan penceresi var. Sürücülerin hareket eden tasarım müzesi gibi olan bu aracın tüm özelliklerinin keyfini çıkarabilmesi için dikkatli olması gerekiyor.

İlk-jenerasyon-–-1950de-başladı

Dünyayı fethetmek
VW’nin Camper modeli efsane sayılıyor. Kitaplara ve filmlere konu olmuştur. Camperseverler, Güney Afrika’daki Ateş Toprakları’ndan (Tierra del Fuego) Asya’daki İpek Yolu’na veya Marakeş-Cape Town-Kahire’ye giderek, aracını bütün dünyaya gösterdi. Ve bu araçta duş ve tuvalet hariç bir maceraperestin neredeyse ihtiyaç duyduğu her şey var.

Camperseverler

Büyüklere oyuncak araba
Bugün, zamanında bunlardan birine sahip olmuş ya da olmamış birçok insanda farklı duygular uyandıran bu araç bir simge olarak hafızalarda yer etmiş durumda. Hatta bugünün yetişkinlerinin bir rafında ya da masasında minyatür örneğini görmek sık rastlanan bir durum.

Erkekleri bir araya getirmek
Bu da son üretim yılı olan 1967’de, Miami’de park edilen bir ilk kuşak Camper modeli. VW minibüsü sadece hippiler ve maceraperestler yaşam biçimlerinin bir parçası olarak görmedi. Daha fazla özgürlük arayan genç nesil de bu dört metre uzunluğundaki aracı keşfetmekte geç kalmadı.

Camper-modeli.-VW-minibüsü

Neredeyse her şey için
Polisin araç filosunda yer aldı, Kızılhaç aracı olarak kullanıldı, esnaf ve hatta itfaiye aracı bile yapıldı. VW minibüs kadar ihtiyaçları karşılamak için modifiye edilen başka bir araç türü yoktur. Fabrikadan çıkmış haliyle kalan orijinal durumda olan az sayıda araç var.

VW-minibüs (1)

Tabiri caizse ilk arabalı karavan
Camping Oldie Club’tan Wolf Dieter Dildisch, 2002’de Düsseldorf’taki Caravan Fuarı’nda sergilenen yeşil-beyaz VW minibüsüne gözü gibi bakıyor. Böylesi bakımlı modellere artık nadiren rastlanıyor.

Tabiri-caizse-ilk-arabalı-karavan

İkinci nesil yeni yasaların kurbanı oldu
2013’te Brezilya’da VW minibüsün kaderi çizildi. Üretildiği son ülkede büyük beğeni topluyordu. Çoğunlukla tamirat işleri basit bir şekilde hallediliyordu. Ancak 2014’ten itibaren çıkan yeni kanunlarla teknik yetersizliğin kurbanı oldu. Zira ABS ve hava yastığı olmadan trafiğe çıkılamayacaktı. Böylece efsanevi minibüsün Brezilya’daki üretimi de durdu.

Brezilya’da-VW-minibüsün-kaderi-çizild

Sanat objesi olarak
Sanatçı ne düşünmüştü? Joseph Beuys 1969’daki “Paket” adlı çalışmasında her birinde gres, keçe, bir el feneri ve bağlama kemerleri olan 24 kızaklı bir VW minibüs kullandı. Bu da kült aracın tarihinin pek bilinmeyen bir bölümü.

Sanat-objesi-olarak

 

Yorum
Paylaş

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Show Buttons
Hide Buttons